Jakie ukulele wybrać dla dziecka?

Portugalskie kolonie ? takie jak Madera, Azory czy Urugwaj ? pełne były muzyki granej na raj?o, braguinha i cavaquinho. Pod tymi egzotycznymi nazwami kryją się instrumenty, które po sprowadzeniu na Hawaje posłużyły do stworzenia o wiele bardziej znanego dziś ukulele. Wydobywane z niego dźwięki kojarzą się z wyspiarską kulturą, chociaż popularność zyskiwały też w Stanach Zjednoczonych, gdzie instrument zdobył uznanie artystów jazzowych czy wodewilowych. Na ukulele grali też muzycy zaliczani do mainstreamu ? za pomocą czterech strun Paul McCartney upamiętnił rocznicę śmierci swojego przyjaciela z zespołu, George?a Harrisona, który wyjątkowo upodobał sobie ten instrument.

Dziecięce ukulele sopranowe

Ukulele to instrument strunowy szarpany, na którym gra się palcami lub za pomocą kostki. Do akompaniowania lub gry solowej służą najczęściej cztery struny, choć może być ich też sześć, osiem lub więcej. Za najpopularniejsze uchodzą modele tenorowe, koncertowe i sopranowe. To ten ostatni rodzaj warto polecić, jeśli na instrumencie grać ma małe dziecko. Ukulele sopranowe jest bowiem małe ? długość wynosi około 33 cm, a na podstrunnicy widnieje tylko 12-14 progów. Taki rozmiar sprawia, że maluch może swobodnie trzymać instrument i grać akordy, co byłoby trudniejsze w przypadku o kilka cali dłuższego modelu tenorowego. Warto wspomnieć także o innych odmianach, na przykład elektroukulele ? to może być najlepsze rozwiązanie, jeśli dziecko od zawsze marzyło o gitarze elektrycznej, ale w ucho wpadł mu też dźwięk hawajskiego instrumentu. Najczęściej elektryczne ukulele jest tworzone na bazie modeli koncertowych, dlatego podobnie jak i one będzie odpowiednie dla wyrośniętego młodzieńca.

ukulele

Jaką gitarę dla dziecka wybrać ? może ukulele?

W najbardziej powszechnej formie ukulele ma konstrukcję zbliżoną do małej gitarki. Dzięki temu jest dla niej świetną alternatywą ? zastanawiając się na tym, jaka gitara dla dziecka będzie najlepsza do nauki, warto wziąć pod uwagę także ukulele sopranowe. Jego zaletę stanowi łatwość grania podstawowych akordów ? strojone jest na dźwięki G, C, E i A, a do chwytu C-Dur czy a-mol wystarczy jeden palec. Należy zaznaczyć, że ukulele, w przeciwieństwie do dziecięcych gitar ?, ? i ?, nie jest miniaturką większych modeli, tylko pełnoprawnym instrumentem.

Podczas wybierania modelu, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany. W najbardziej atrakcyjnej cenie znaleźć można ukulele z drewna lipowego czy tworzywa sztucznego, ale to szlachetniejsze materiały pozwolą uzyskać brzmienie bardziej dopasowane do upodobań dziecka. Przykładowo podkreślający średnie tony mahoń lepiej nada się do grania solówek, a ukulele z palisandru o pełniejszym brzmieniu będzie doskonałe do tworzenia akompaniamentu.

Ukulele przyjaźniejsze od gitary?

Wątpliwości związane z tym, jaka gitara dla dziecka będzie najodpowiedniejsza, mogą zostać w jednej chwili rozwiane, jeżeli pozna się, czym są ukulele. Przy tych instrumentach nie trzeba się przejmować rozmiarem pudła rezonansowego czy wielkością dłoni dziecka. Ukulele idealnie sprawdzą się zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych ? oznacza to, że w miarę upływu czasu nie ma konieczności dokupowania instrumentów o większym rozmiarze. Ukulele są lżejsze od gitar, przez co zapewniają większy komfort gry oraz są tańsze, co z pewnością przypadnie do gustu rodzicom.