Dziecięca gitara do nauki ? instrument dla początkującego

Gitara ma swoje korzenie prawdopodobnie w Babilonii, jednak skąd dokładnie pochodzi ? nie wiadomo. Chociaż chordofony tego rodzaju znane były już w starożytnym Rzymie czy Grecji, to upowszechniły się w Europie dopiero po najazdach Maurów na Półwysep Iberyjski. Lata później gitary zabrali opuszczający Stary Kontynent żeglarze, dzięki czemu dziś są one jednymi z najpopularniejszych, nie tylko strunowych szarpanych, ale instrumentów ogólnie.

Gitara klasyczna czy akustyczna?

Gitara klasyczna jest gitarą mniejszą i posiada także warianty rozmiarowe dostosowane do wieku dziecka, ma też nylonowe struny. Zwykle trzy z nich są pokryte metaliczną powłoką, która wzbogaca dźwięk o niższe tony. Szarpanie strun z miękkiego tworzywa jest łagodniejsze dla skóry palców, dzięki czemu przyzwyczajanie się do grania jest mniej bolesne na gitarze klasycznej. W przeciwieństwie do niej model akustyczny ma naprężone mocno metalowe struny i większe pudło rezonansowe, co sprawia, że muzyka brzmi głośniej. Gitara akustyczna kojarzy się z muzyką rozrywkową i jest zdecydowanie częściej używana na scenie czy w na nagraniach płytowych. Na gitarze klasycznej dzieci uczą się w szkołach muzycznych i używana jest, jak sama jej nazwa wskazuje, w klasyce (choć oczywiście pojawia się także, choć zdecydowanie rzadziej w muzyce rozrywkowej). Reasumując: gitarę klasyczną polecamy dla młodszych dzieci oraz dzieci, które np. chciałby kontynuować swoją naukę w szkole muzycznej. Akustyczną zaś dla nieco starszych, takich, których interesuje szeroko pojęta muzyka rozrywkowa.

Jeśli chodzi o gitarę akustyczną na start, to najlepszy byłby model folkowy ze względu na nieco mniejszy kształt pudła, np. wykonany w całości z mahoniu i niedrogi Harley Benton. Dla nastolatków (lub nawet dorosłych) wartym uwagi rozwiązaniem byłaby gitara typu Western, o głębszym i głośniejszym brzemieniu, producenta Ever Play (świetne wykończenie za stosunkowo niewielkie pieniądze).

gitara elektroakustyczna

Jaką gitarę klasyczną do nauki dla dziecka wybrać ? rozmiar

Jak już wspominaliśmy, lepszym rozwiązaniem dla młodszych dzieci jest gitara klasyczna. Oprócz standardowego rozmiaru 4/4 znaleźć można mniejsze gitary, dzięki czemu łatwo dobrać model odpowiedni nawet dla przedszkolaka ? na przykład cztero-, pięcio- i sześciolatkom polecane są instrumenty 1/4. Zastanawiając się, jaka gitara do nauki dla dziecka w wieku wczesnoszkolnym będzie najlepsza, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim rozmiar 1/2 ? o połowę mniejszy od standardowego modelu dla dorosłych, który z kolei powinien wygodnie leżeć w dłoniach uczniów ostatnich klas podstawówki, a także starszej młodzieży.

Polecany przez nas model gitary 4/4 dla dzieci powyżej 13 roku życia, to Ambra AC-06. Gitara ta jest następcą kultowego Hohnera 06, niestety już nieprodukowanego. Wytwarzana jest dokładnie w tej samej fabryce co pierwowzór. Z gitar 3/4 przeznaczonych dla dzieci w wieku 8-11 lat (choć dla może być to nawet 7 -13 lat, w zależności od wzrostu dziecka) godnym uwagi instrumentem jest Ever Play z serii Iga. Gitary te charakteryzują się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny. Posiadają świerkową płytę wierzchnią oraz pręt do regulacji podstrunnicy. Dostępne są też w różnych kolorach. Gitara 1/2 odpowiada wzrostowi dziecka między 115 a 135 cm. Tu również godnym uwagi jest instrument Ever Play z serii Iga. Dla najmłodszych idealnym rozwiązaniem byłaby gitara 1/4, na przykład Prima w ładnym orzechowym kolorze.

Dla początkujących gitarzystów znaczenie mają też kropki, inaczej markery, które znajdują się między progami, ułatwiając ich znalezienie. Tego rodzaju znaczniki można uświadczyć na gryfie gitary akustycznej, znacznie rzadziej zaś na modelach klasycznych, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokleić je samemu. Wybierając instrument, warto zwrócić uwagę na odległość strun od podstrunnicy ? im będą bliżej, tym łatwiej będzie je dociskać do gryfu. Ważne są też klucze, których właściwy dobór rzutuje przede wszystkim na estetykę gitary.

gitara klasyczna Ambra AC 06gitara klasyczna Prima Walnutgitara klasyczna Ever Play Iga
Gitara klasyczna Ambra AC 06Gitara klasyczna Prima WalnutGitara klasyczna Ever Play Iga
gitara klasyczna Iga EV-122gitara akustyczna Harley Bentongitara akustyczna Ever Play Western
Gitara klasyczna Ever Play Iga EV-122Gitara akustyczna Harley BentonGitara akustyczna Ever Play Western