Dziecięca gitara do nauki – instrument dla początkującego


Gitara ma swoje korzenie prawdopodobnie w Babilonii, jednak skąd dokładnie pochodzi – nie wiadomo. Chociaż chordofony tego rodzaju znane były już w starożytnym Rzymie czy Grecji, to upowszechniły się w Europie dopiero po najazdach Maurów na Półwysep Iberyjski. Lata później gitary zabrali opuszczający Stary Kontynent żeglarze, dzięki czemu dziś są one jednymi z najpopularniejszych, nie tylko strunowych szarpanych, ale instrumentów ogólnie.

Jaką gitarę do nauki dla dziecka wybrać – rozmiar 

Zazwyczaj gitara ma sześć strun, ale zdarzają się cztery, osiem lub więcej. Po ich szarpnięciu dźwięk wzmacniany jest w pudle rezonansowym – zarówno ono, jak i gryf powinny być wielkością dopasowane do wzrostu dziecka. Oprócz standardowego rozmiaru 4/4 znaleźć można mniejsze gitary, dzięki czemu łatwo dobrać model odpowiedni nawet dla przedszkolaka – na przykład cztero-, pięcio- i sześciolatkom polecane są instrumenty 1/4. Zastanawiając się, jaka gitara do nauki dla dziecka w wieku wczesnoszkolnym będzie najlepsza, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim rozmiar 1/2 – o połowę mniejszy od standardowego modelu dla dorosłych, który z kolei powinien wygodnie leżeć w dłoniach uczniów ostatnich klas podstawówki, a także starszej młodzieży.

gitara elektroakustyczna

Gitara dziecięca klasyczna czy akustyczna?

Klasyczna gitara ma nylonowe struny. Zwykle trzy z nich są pokryte metaliczną powłoką, która wzbogaca dźwięk o niższe tony. Szarpanie strun z miękkiego tworzywa jest łagodniejsze dla skóry palców, dzięki czemu przyzwyczajanie się do grania jest mniej bolesne na gitarze klasycznej. W przeciwieństwie do niej model akustyczny ma naprężone mocno metalowe struny i większe pudło rezonansowe, co sprawia, że muzyka brzmi głośniej. Warto zwrócić uwagę na cieńszy i węższy gryf akustyka, bowiem bliższe siebie struny ułatwiają granie akordów i tworzenie akompaniamentu, a szerszy ich rozstaw – wykonywanie skomplikowanych solówek. Dodatkowo w gitarach akustycznych zastosowano metalowe pręty dające możliwość regulowania wygięcia gryfu, co przekłada się na zwiększony komfort gry.

Dla początkujących gitarzystów znaczenie mają też kropki, inaczej markery, które znajdują się między progami, ułatwiając ich znalezienie. Tego rodzaju znaczniki można uświadczyć na gryfie gitary akustycznej, znacznie rzadziej zaś na modelach klasycznych, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokleić je samemu. Wybierając instrument, warto zwrócić uwagę na odległość strun od podstrunnicy – im będą bliżej, tym łatwiej będzie je dociskać do gryfu. Ważne są też klucze, których właściwy dobór rzutuje przede wszystkim na estetykę gitary.

Powiązane